Kategorie:

Jak zacząć biegać? Metoda małych kroków

Avatar
Opublikowane przez admin

Widzicie jak Wasi znajomi stale wrzucają zdjęcia z przebiegniętego dystansu? Na ulicy regularnie widujecie biegaczy w różnym wieku? Zaczynacie sami zastanawiać się nad tym, czy nie rozpocząłby przygody z joggingiem? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki.

Nie gadżety a dobre buty

Wiele osób zanim jeszcze wyjdzie na zewnątrz, by spróbować przebiec swój pierwszy dystans zaczyna dokonywać zakupów. Wydaje im się bowiem, że bez odpowiedniego stroju, a także sporej ilości gadżetów bieganie nie będzie możliwe. Nic bardziej mylnego! Zdecydowanie lepiej, zamiast wykładać pieniądze na zegarki, saszetki, pokrowce na telefon i im podobne zainwestować w dobre buty. To właśnie one mają ogromne znaczenie i to od samego początku. Odpowiednia amortyzacja sprawia, że nie obciąża się kręgosłupa i kolan. Bolące plecy mogą bardzo szybko demotywować, dlatego też najlepiej jest zacząć właśnie od zakupu obuwia. Na wszystkie inne gadżety przyjdzie czas, gdy zweryfikuje się swoje potrzeby.

Małymi krokami do przodu

Osoby, które wcześniej nie biegały i nie miały zbyt wiele wspólnego z innymi aktywnościami fizycznymi nie powinny od razu chcieć przebiegnąć długiego dystansu. Najprawdopodobniej zabraknie im do tego sił i bardzo szybko stracą motywację do dalszego działania. Znacznie lepiej sprawdzają się krótkie dystanse lub bieg połączony z szybkim marszem. Dzięki temu już po kilku razach będą widziały jak zwiększają się ich możliwości. Trzeba bowiem oszacować swoje siły i do nich dopasować rodzaj aktywności.

Nie chodniki a leśne ścieżki

Warto jeszcze zaznaczyć, że najzdrowiej jest biegać w terenie leśnym. Zwłaszcza przy początkujących biegaczach ma to znaczenie, ponieważ nie wiedzą oni jeszcze jak prawidłowo biegać, by nie nabawić się kontuzji. Bieganie po bardziej miękkim podłożu sprawia, że stawy nie są tak obciążone. Jest jeszcze jeden atut. Mianowicie w lesie spotyka się niewielu ludzi, a dla osób które zmagają się z ogromną zadyszką jest to często bardzo istotna kwestia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *