Kategorie:

Udar słoneczny – co robić, kiedy spotka najbliższą osobę?

Avatar
Opublikowane przez admin

Znajomość zasad pierwszej pomocy jest bardzo istotna przez cały rok, a zwłaszcza, gdy zaczyna się okres wakacyjny. W czasie letnich upałów, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na ryzyko udaru słonecznego, powinniśmy wiedzieć, co robić, gdy wyczujemy zagrożenie. Ta wiedza, może nawet uratować komuś życie. Poniżej znajduje się krótki poradnik, który podpowie, jak się zachować w sytuacji, kiedy ktoś z naszych bliskich padnie ofiarą przegrzania organizmu.

Udar słoneczny – co robić, kiedy widzimy objawy?

Udar słoneczny występuje, kiedy nasza głowa zbyt długo jest wystawiana na działanie promieni słońca. Może to nastąpić podczas plażowania, ale zdarza się też często w czasie wytężonej pracy na świeżym powietrzu. Wówczas nasz organizm gromadzi ciepło i nie ma możliwości, by je oddać, a w ciele zaczynają zachodzić procesy, które mogą przyczynić się do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jeśli więc zauważymy, że ktoś w naszym otoczeniu wykazuje objawy, zareagujmy szybko. Co powinno nas zaniepokoić? Przede wszystkim zaczerwieniona skóra, zawroty głowy czy ból karku. Mogą pojawić się również nudności i wymioty, osłabienie, dreszcze oraz przyspieszone tętno. W takiej sytuacji natychmiast musimy zabrać chorego w chłodne miejsce i powoli schładzać organizm. Ważne jest by nie postępować gwałtownie, nie wrzucać do zimnej wody i nie używać kostek lodu, gdyż można doprowadzić w ten sposób do szoku termicznego. Jeśli osoba jest przytomna, układamy ją w pozycji półleżącej. Nieprzytomnego, który nie oddycha musimy reanimować. Należy jednak najpierw poprosić kogoś o wezwanie karetki i kontynuować resuscytację do jej przyjazdu.

Udar słoneczny – zapobieganie lepsze niż leczenie

Nie warto się narażać. Latem pamiętajmy, aby pić dużo wody, ubierać się przewiewnie i chronić głowę pod czapką lub kapeluszem. Dzięki temu znacząco zmniejszymy ryzyko wystąpienia udaru słonecznego i nie będziemy musieli martwić się tym, co robić, by odwrócić jego skutki. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj https://rehabilitacjaopole.pl/udar-sloneczny/. Warto zapoznać się z tymi wskazówkami i dbać o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *