Kategorie:

Surowce do produkcji papieru – z czego korzystają producenci?

Avatar
Opublikowane przez admin

Nie da się ukryć, że coraz rzadziej sporządzamy notatki w tradycyjny sposób. Zeszyty zostały zastąpione przez notebooki, a zamiast pisania listów wysyłamy krótkie wiadomości przez portale społecznościowe. Mimo to, papier nie traci na popularności. Wciąż wykorzystywany jest w biurach, urzędach, szkołach, szpitalach – można wymieniać w nieskończoność! Zapotrzebowanie na surowce do produkcji papieru wciąż rośnie. Przekonajmy się więc, z czego najchętniej korzystają producenci. Ale zanim do tego przejdziemy, przyjrzyjmy się historii papieru.

Papier – historia w pigułce

Historia papieru sięga sześciu tysięcy lat wstecz, kiedy to powstało pismo. Już wtedy ludzie poszukiwali odpowiedniego nośnika informacji. Najpierw korzystano z glinianych tabliczek, jednak nie był to idealny materiał do pisania. Znacznie bliżej współczesnej wersji papieru był papirus – wytwarzany w starożytnym Egipcie z cibory papirusowej. Jednak za historyczne miejsce powstania papieru uznaje się Chiny, a za jego wynalazcę – kancelistę cesarza He Di ze Wschodniej Dynastii Han – człowieka o imieniu Cai Lun. Do produkcji pierwszej w historii kartki papieru posłużyły mu między innymi stare sieci rybackie, odpady konopi, szmaty oraz kora drzewna i bambus. Trzysta lat później papier w zbliżonej formie do współczesnego trafił do Europy. Najpierw wykorzystywano do jego produkcji żelatynę zwierzęcą, by następnie zamienić ją na celulozę. Powstanie specjalnych maszyn pozwoliło produkować papier na większą skalę, czemu zawdzięczamy rozwój przemysłu papierniczego.

Surowce do produkcji papieru wykorzystywane obecnie

Przemysł papierniczy ewoluował, dzięki czemu obecnie wykorzystywane są inne surowce do produkcji papieru niż kiedyś. Wciąż jednak bazuje się na roślinach, a konkretniej na drzewach. Papier produkuje się z drzew – dokładnie z ich włókien organicznych. Czasem producenci dodają do nich jeszcze włókna roślin, takich jak konopie, len czy bambus. Do tego stosowane są wypełniacze organiczne, jak barwniki czy talk. To właśnie one wpływają na parametry produktu końcowego. Dzięki różnorodnym surowcom do produkcji papieru w sklepach znajdziemy brystole, bibułę, bloki rysunkowe, techniczne i wiele więcej. Uzupełnimy też braki w papierze biurowym i gazetowym. Do wyboru mamy papier najwyższej (klasa 1) i najniższej klasy (klasa 10).

Surowce do produkcji papieru – jakie produkty z nich powstają?

Surowcom do produkcji papieru zawdzięczamy nie tylko białą kartkę. To właśnie z nich produkowane są zeszyty, albumy, katalogi, książki i plakaty. Producenci pozyskują je najczęściej od dystrybutorów, takich jak OQEMA. Na stronie internetowej dystrybutora https://oqema.pl/produkty/branza-techniczna/ dostępne są między innymi woski polietylenowe, koloidalne krzemionki oraz tlenki metali. To surowce do produkcji papieru, dzięki którym powstają wyroby o wysokich parametrach technicznych. Popularnym rozwiązaniem jest także korzystanie z papieru z recyklingu. To dobry sposób na zmniejszenie kosztów produkcji oraz ograniczenie zużycia wody i energii, jak również ochronę lasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *